Jak jsem těžil zlato v Ghaně

TÝDEN.CZ

22. 10. 2018
Rubrika: O cestách

Jak jsem těžil zlato v Ghaně 2

Autor: Martin Oralek

03.03.2016 14:18

Jak jsem již řekl, Aaron mluvil dlouze, díky čemuž jsem měl dostatek času si připravit překlad jeho slov. Akorát nebylo dobré, že jsem pětiminutový monolog vtěsnal do tří čtyř vět. Ale vymluvil jsem se na to, že zbytek byly pouze všeobecné fráze. Pánové v místnosti mé vysvětlení přijali a nijak proti němu neprotestovali.

Postupem času jsem začal „chytat“ Aaaronův přízvuk a jeho angličtina se pro mě stávala srozumitelnější. Po 2 hodinách jsem mu rozuměl už téměř všechno, kromě pro mne zatím neznámých výrazů, jako byly Minerální komise, P.M.M.C., aluviální apod. A v jednom jsem měl pravdu, Aaron opravdu používal všeobecné, až přímo vzletné fráze typu Je před námi skvělá budoucnost!, Spolu dokážeme velké věci!, Máme neomezené možnosti!, Uděláme skvělý obchod!, Zisky budou obrovské! Později jsem poznal, že tyto vzletné fráze nejsou jen Aaronova doména, ale používají je skoro všichni Ghaňané. Rovněž hovořil o budování důvěry a dlouhodobém partnerství, což jsem později slyšel také z mnoha jiných ghanských úst.

Nicméně jednání probíhalo v přátelské a pohodové atmosféře. Nevyskytl se ani jeden zádrhel. Aaaron na všechny dotazy odpověděl kladně.

Pro ilustraci uvádím pár příkladů:

„Aarone, bude to dobrý byznys pro obě strany?“ – „Ano.“

„Budete nám zlato dodávat za cenu 10% pod burzu?“ – „Ano.“

„Dodáte zlato až k nám do naší rafinérie?“ – „Ano.“

„Bude náš obchod zajištěn bankovním akreditivem?“ – „Ano.“

„Zajistíte v Ghaně veškerá exportní povolení?“ – „Ano.“

  Tak to bude velice snadný obchod, pomyslel jsem si. Netušil jsem, že je obchodování s Afrikou až takhle snadné. Během své tlumočnické praxe jsem zažil spoustu dlouhých a úmorných obchodních jednání, kde se cena a podmínky domlouvaly i několik dnů. Tady bylo vše dohodnuto během tří hodin. Proč se tedy s Afrikou obchoduje tak málo, když má spoustu nerostného bohatství, tropického ovoce a jiných komodit, a jednání s Afričany je na rozdíl od tvrdých evropských byznysmenů velice snadné? Následujících pár měsíců mi na tuto otázku mělo dát odpověď.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  10

Diskuze

Martin Oralek

Příběh o pokusu podnikat v africké Ghaně
Martin Orálek
Oblíbenost autora: 9.88

O autorovi

Překladatel a tlumočník anglického jazyka, který se díky své práci podíval na spoustu zajímavých míst ve světě.

Kalendář

<<   říjen 2018

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

TÉMATA
 
OSOBNÍ TÉMATA